Tuesday, September 21, 2010

Marriage 301, Lecture 302: Expensive urine


Me: I'm stopping the diet soda again.

SH: Why? Because you have head-aitch?

Me: No. It's just too expensive. Even on sale, it's $4 for a 12 pack.

SH: Do you know how much I spend on wine?

Me: Sort of.

SH: Every time I drink a glass of Ridge, it costs $4. And every-

Me: Stop! I don't want to know!

SH: Buy the Dr Pepper.

3 comments:

Fijufic said...

Oh lord have mercy.

Nanc Twop said...

Over $4 a glass?

Tell SH about 'Wine-Searcher' - its not perfect, but it has a lot of sources.

Then again... how big are those glasses? ;-)

Joy said...

You guys crack me up. I'd love to see an SH mirror blog, where he transcribes (with commentary) the same conversation.

Re: $4/glass wine--at least you know you married a man of some taste.